Vērts apmeklēt Rēzeknes novadā

Gleznainā daba, kultūrvēsturiskie un dabas objekti ir tikai neliela daļa no tā, ko ceļotājs var izbaudīt Rēzeknes novadā.

Rēzeknes apkārtnē iespējams ne vien atpūsties pie ūdeņiem, bet arī iepazīt kultūrvēsturiskās bagātības, apmeklēt svētkus, pieredzēt saglabātos senos amatus un nobaudīt īpatnējo Latgales kulināro mantojumu, izjust latgaliešu valodas un viesmīlības īpašo burvību.

luznava

Lūznavas muiža un tās apkārtne

Lūznavas muiža ir Latgales jūgendstila pērle. 20. gs. sākumā celta kā vieta mākslai un mūzikai. Te notiek kvalitatīvi kultūras pasākumi – tradicionālās un laikmetīgās mākslas, mūzikas, literatūras, vides dejas, citas radošās performances, brīvdabas un telpu koncerti, izstādes. Ekskursijas muižā un parkā atrodas Madonnas statuja un dažādi vides objekti. Pastāvīgā multimediālā ekspozīcija –  Kerbedzs: sekojot inženiertehniskajām idejām. Muižas apkārtnē atrodas viesu nams “Svilpaunieki” un Tīklu parks, no kura iespējams palūkoties uz muižas apkārtni no augšas.

griku rezidence

Apskates saimniecība “Griķu rezidence”

“Griķu rezidence” ir bioloģiska saimniecība, kurā ar entuziasmu stāsta un rāda, kā graudi no lauka nonāk līdz galdam. Te top dažādi milti, griķu makaroni, griķu batoniņi, krekeri, latgaliešu tradicionālās asuškas, griķu kotletes, muslis, griķu piens un daudz kas cits. Ciemiņus šeit sagaida interaktīva un izglītojoša ekskursija, kā arī daudz, daudz gardu degustāciju.

rožlejas

Rožleju vīna darītava

„Rožleju vīna darītava” aicina palutināt garšas kārpiņas ar vietējo sezonālo ogu un augļu vīniem un izbaudīt mākslinieciska dizaina ēstētiku vīna darītavā, kā arī gūt iedvesmu, klausoties tās tapšanas stāstā. “Rožlejās” iespējamas: degustācijas un nesteidzīgas sarunas par vīnu. Te var arī iegādāties „Rožleju vīna darītava” vīnus, lai paturpinātu labo noskaņu arī mājās. 

obelisk-39-scaled

Kaņepju saimniecība “Obelisk Farm”

Kaņepju saimniecība Obelisk Farm atrodas Viļānu novada, Obelišku ciematā. 2019. gadā te tika atklāts vienīgais Baltijā Kaņepju muzejs. Ceļotāji šeit var uzzināt daudz jauna par kaņepēm, nobaudīt dažādus kaņepju produktus, iemācīties kā izgatavot kaņepju papīru vai nosiltināt māju ar kaņepju spaļiem. 

Saimniecības 1922. gadā celtais šķūnis un viensētas lauku māja pārsteidz apmeklētājus ar mierīgu un nepiespiestu dzīves vidi. Skaistā lauku apkārtne, kurā katru sezonu aug jauki kaņepju stādi mudina izglītoties un uzzināt ko vairāk par saimniecībā notiekošo. 

cukrasata

Podnieku darbnīca “Cukrasāta”

Podnieka mājā „Cukrasāta” strādā pēc senām podnieku amata tradīcijām. Te ir autentiski darba apstākļi mūsdienu lauku vidē. Trauki tiek veidoti gan ar rokām tos lipinot, gan uz kājminamās podnieku ripas, kā to darījuši mūsu amata priekšteci. Keramikas darinājumi tiek apdedzināti tiešās uguns liesmās ceplī, kas tiek kurināts ar malku.

Iepriekš piesakot savu vizīti, darbnīcā ir iespējams uzzināt par svēpētās keramikas tapšanu kā arī apskatīt trauku veidošanas procesu. 

Gunars-Igaunis-muzikas-intstrumenti7

Gunāra Igauņa Senlaiku mūzikas instrumentu un Šmakovkas muzejs

Te dzirdēsiet stāstu par mūzikas instrumentiem, kas spēlēti pēdējos 150 gadus Latvijas teritorijā. Ekspozīcija ietver vairāk kā 100 dažādus mūzikas instrumentus. Redzēsiet un dzirdēsiet vairākus cītaru, garmošku, ermoņiku, kokļu, akordeonu veidus. Muzeja saimnieks ļaus katram sajusties kā muzikantam un īpaši atsaucīgākos iemācīs spēlēt cītaru.

Savukārt, Šmakovkas muzejā apskatīsiet plašu ekspozīciju ar šmakoukas destilēšanas aparātiem, dzirdēsiet stāstu par šmakoukas destilēšanas vēsturi un pēc pieprasījuma varēsiet to arī nodegustēt.

uspeli-malta-celvezi.lv_.jpg-1024x701

Podnieku Ušpeļu darbnīca "Malny Vylky"

Podnieks Aivars Ušpelis kopā ar sievu Vēsmu saimnieko podnieku darbnīcā “Malny Wylky” un ir viens no zināmākajiem mūsdienu Latgales podniekiem. Ušpeļi darina saimniecības traukus, kuru aktualitāte nepazūd gadsimtiem. Darbnīcas apmeklētāji var iepazīt keramikas darbu tapšanu svēpējuma tehnikā no kājas minamās virpas līdz apdedzināšanai bedres tipa malkas ceplī.

Autentiskajā laiku sētā var aplūkot un iegādāties mākslinieku darbus, kā arī pašiem iejusties keramiķa ādā.  Apskatāma arī tuvākā apkārtnē savākto seno gludekļu un lauku sētas saimniecības priekšmetu kolekcija.

pirts ciekuri

"Čiekuru" brīvdienu māja un pirts procedūras

Brīvdienu mājas saimniekiem, pirtniekiem Andrim un Nellijai Kiščenko pirtošanās ir sirdslieta kopš bērnības.

Savā pirtiņā, burvīga priežu meža ielokā piedāvā neaizmirstamas izjūtas. Labsajūtas gūšanai izmanto tikai apkārtnē augošo koku un augu valsts produktus. “Čiekuros” pieejama gan melnā, gan baltā pirts.

Dodies ceļojumā pa Latgali un iegriezies arī “Čiekuru” pirtī pēc mierpilnas atpūtas.

apkalnm

Ādas izstrādājumu un zirglietu darbnīca “Apkalnmājas”

“Apkalnmājās” amatniecību popularizē kā lauku dzīvesveidu un sekmē amatizglītību, lai saglabāt senā amata iemaņas, zirglietu – saku, sedulku, sleju, iemauktu un citu zirga aizjūga izstrādājumu izgatavošanu. Tā ir vienīgā amatnieku darbnīca Latvijā, kur izgatavo zirglietas nepieciešamas zirga aizjūgam.

Iespējams pieteikt ekskursijas ar stāstījumu un paraugdemonstrējumiem, kā arī radošās darbnīcas, kur ikviens var iemēģināt roku ādas izstrādājumu izgatavošanā.