Sajūti latgalisko Rēzeknē

Kur tad vēl citur, ja ne pilsētā Latgales sirdī var dzirdēt, klausīties un sarunāties latgaliešu valodā. Vietējiem tā ir ikdienas sastāvdaļa, bet viesiem – īsta medusmaize ausij, jeb patiesa smaida un atklāsmes, par kaut ko savādāku un atšķirīgu. Šo odziņu  daudzveidību  esam apkopojuši pilsētas viesiem, kuri vēlas izbaudīt īstu latgaliešu viesmīlību un aizvest sev līdzi daļiņu no latgaliskā, iemācoties kādu jaunu vārdu, vai  izgaršojot kaut ko latgalisku.

 

Audiogids latgaliski

Rēzeknē latgalisko var piedzīvot izmantojot savu viedtālruni. Pie 11 tūrisma objektiem Rēzeknē pieejami audio stāsti, kurus iespējams noklausīties četrās valodās, tai skaitā latgaliski. Pie katras no vietām, atrodas stends, uz kura attiecīgi ir redzami QR kodi. Tos noskenējot ar viedtālruni, ikviens automātiski tiks novirzīts uz attiecīgajā valodā izveidoto audio ceļvedi.

 

Latgales vēstniecības GORS latgaliskuo identitāte

Latgales vēstniecības GORS vizuālā identitāte ir veidota, balstoties uz zīmola pamatvērtībām un galveno ideju par Latgales vēstniecību un darbībā esošu radošo garu. Izmantojot grafiskus izteiksmes līdzekļus, identitāte izceļ un svin Latgales kultūras galveno mantojumu – valodu.

Ar spilgtu dzīvīgumu tiek identificētas un uzsvērtas niansētas atšķirības no latviešu valodas, kas padara latgaliešu valodu īpašu un krāsainu. Vārds un valoda ir GORS identitātes pamats.

Iesākumā bija vārds – netaustāms gars, kas top saredzams, sataustāms un sadzirdams GORS vizuālajos materiālos. GORS identitāte ir latgaliešu valodas dārguma svinēšana. GORS logotips ir centra vizuālās identitātes galvenais elements – tā pamatā ir zīmola nosaukums, kuru pārklāj krāsaina “O” burta birka, kas norāda uz latviešu un latgaliešu valodas atšķirībām konkrētajā vārdā. Tādējādi logotips iezīmē pamatu arī kopējai vizuālajai identitātei – grafiskajai spēlei, izceļot dažādu vārdu atšķirību un latgaliešu valodas īpatnības. 

Simbolu saspēles, interesantus stāstus par mūziku, visu to un daudz ko citu uzzināsiet izstaigājot koncertzāli ar gidu tīrā latgaliešu valodā!

Pīdzeivuojums latgaliski

Spēle “Latgalīšu volūdai draudzeiga vīta – ite Rēzekne!”, aicina piedalīties īstā piedzīvojumā pilsētvidē, aizvedot ikkatru dalībnieku uz Latgales vēstniecību “Gors”, zobārstniecību “Zūbs”, “Rancāna pogolmu”, kā arī citām latgaliskām vietām pilsētā. Spēles maršruts ved pa 13 latgaliešu valodai draudzīgām vietām, tās garums ~5 km. Dažās  no vietām ir iespēja paviesoties, parunāties, tikai jāatceras par darba laiku. Maršruts ir veidots kā viens no interesantiem veidiem pilsētas viesiem iepazīt Rēzekni – jo īpaši, tās latgalisko daļu. Spēli ir izveidojusi latgaliešu kultūras kustība “Volūda” un latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv, kuras mērķis ir aicināt ikdienā saziņā vairāk runāt latgaliešu valodā, kā arī veicināt sabiedrības izpratni par latgaliešu valodas vērtību un pozitīvu attieksmi pret to.  

Informācija par spēli un tās noteikumi (LVS un LTG) te: https://www.lakuga.lv/ltgdraudzeigs-rezekne/

 

 

Taseiti latgaliska kopeja?

Ugunīgā- BRAZILEJIS NAKTS, KOLUMBEJIS FLIRTS, JEZUPA ETIOPEJIS SAPYNS un MALNAIS ONTONS – tie ir latgaliskie kafijas nosaukumi, kas radušies iedvesmojoties no pasaules kafijas garšām, tepat, Rēzeknes novadā, bet izbaudāmi kafijas grauzdētavas kafejnīcā  KUUP Rēzeknē.

Ja navar aizceļot iz Etiopeju, Brazileju i Meksiku, tod ar kafijas krūzi nu KUUP tū var izdareit! Sasateikom kafijas konceptveikalā KUUP!!!

 

Latgaliskuokais kebabs pasaulī

Gardākais un jau par pilsētas zīmolu kļuvušais kebabs, protams, ir pagaršojams Rēzeknes “Ausmeņā”. Te gardo gaļas un dārzeņu miksu var likt maizes doniņā, lavašā vai pasniegt uz šķīvja. Gaļu “Ausmeņā” marinē paši, tāpat arī mērcītes tiek gatavotas uz vietas. To latgalisku padara slepenās sastāvdaļas un garšīgāku nekā citās kebabu ēstuvēs. Ēdienu piedāvājums izlasāms latgaliešu valodā, draudzīgas sarunas un jauka atmosfēra un latgaliešu viesmīlība.  

Frāzis, vuordi, kas juoīsavuica asūt Latgolā

Vārdi un frāzes latgaliešu valodā, kuras jāiemācās esot Latgalē:

  • Vasals – Sveiks, novēlot labu veselību!
  • Sauļeite tu muna! –  Ak, tu mana saulīte! Neformāls izteikšanās veids, kompliments meitenei.
  • Dīvs paleidz! –  Veiksmi darbos!
  • Troks voi nu Rogovkys! – Esi traks vai no Rogovkas! Teiciens, kas izmantojams, lai pasvītrotu kāda cilvēka neparasto uzvedības veidu. Rogovka – ciemats, teiciena autors – A. Kūkojs.
  • Es asmu čiuļs! – Es nenāku no Latgales. Iespējams lietot, lai pateiktu, ka ciemojos Latgalē, taču šeit nedzīvoju.
  •  Myužeigs skaistums! – Cik skaisti, burvīgi! Attiecināms uz kādu dabas parādību!
Share this post: