Vissvētākās Dievmātes piedzimšanas pareizticīgo katedrāle

Rēzeknes Vissvētākās Dievdzemdētājas piedzimšanas pareizticīgo baznīca ir vecākais dievnams pilsētā, iesvētīts 1846. gadā par godu Dievmātes dzimšanai. Baznīca ir klasisks bazilikālās kulta celtnes paraugs. Tās arhitektūrā īpaši izcelta ir ieejas daļa un divi torņi, kuri atrodas uz ēkas centrālās ass.

Vērienīgus remontdarbus dievnams piedzīvoja 1854. un 1902. gados, tika apzeltīti kupoli un krusti, ierīkotas podiņu krāsnis, mozaīkas grīda, tika uzstādīts jauns altāris, bet ārpusē – granīta slieksnis. Atjaunotais dievnams tika iesvētīts 1906. gadā, un bez būtiskiem remontdarbiem tas nostāvēja vairāk nekā 100 gadus.

Dievnamā ir ļoti grezns trīs līmeņu ikonostass – siena ar noteiktā, iepriekš izstrādātā kārtībā izvietotām ikonām pareizticīgajā baznīcā. Ikonostass atdala altāra daļu no lūgšanu telpas. Ikonas darinātas 18. gs. beigās un 20. gs. sākumā, sekojot gan vecticībnieku, gan pareizticīgo ikonu glezniecības tradīcijām.

Blakus baznīcai, tās kreisajā pusē atrodas neliela mūra kapela, kas veltīta Krievijas imperatora Aleksandra II brīnumainajai izglābšanai no vilciena katastrofas 1866. gada 4. aprīlī. Kapliča iesvētīta 1867. gada 8. septembrī. Labajā pusē atrodas 20. gs. sākumā celtais metāla mauzolejs, veltīts baznīcas mecenātiem – Karaulovu ģimenei.

2015.–2016. gadā dievnams ir renovēts un atklāts apmeklētājiem.

Atrašanās vieta

Atbrīvošanas aleja 98a

Kontakti

+371 25778825