Piemiņas vieta “Latgales kongresam 100”

1917. gada 26. un 27. aprīlī  Rēzeknē norisinājās Pirmais Latgales kongress, kurā pieņēma lēmumu par Latgales apvienošanos ar Kurzemi un Vidzemi vienotā Latvijas valstī. Šis notikums bija ļoti nozīmīgs gan reģionālā, gan valstiskā mērogā, un ļāva Latgales iedzīvotājiem sevi apzināties iekļaujoties vienotā valstiskā veselumā kopā ar pārējiem vēsturiskajiem Latvijas novadiem.

Atzīmējot Latgales kongresa simtgadi, 2017. gada 5. maijā atklāts piemineklis “Latgales kongresam 100” (mākslinieks Visvaldis Asaris). Tas iezīmē vietu, kur 1917. gadā atradās kinoteātris “Diana”, kurā norisinājās kongresa pirmā diena.

Piemineklis veidots no trim Latvijas laukakmeņiem, simbolizējot vēsturiskos Latgales, Kurzemes un Vidzemes novadus. Piemiņas vieta risina ideju par ceļu uz apvienošanos kopīgas idejas vārdā – par vienotu Latviju. Piemineklī iekalti izcilā Latgales valstsvīra Franča Trasuna vārdi: “Varai pīdar laiceiba, taisneibai – myužeiba” (Varai pieder laicība, taisnībai – mūžība) un uzraksts, kas vēsta par kongresa norises laiku.

Atrašanās vieta

Atbrīvošanas aleja 61