7 iemesli, lai atbrauktu ciemos

oktobris_ml_gors

1. Kulturāls baudījums Latgales vēstniecībā GORS

Latgales vēstniecība GORS ir Rēzeknes un Latgales simbols, notikumu centrs ar plašu un daudzveidīgu pasākumu programmu. Pasaules līmeņa akustiskā  koncertzāle ir satikšanās vieta mūzikai un mākslai, darījumiem un dzīves baudītājiem. Kultūras centrā GORS ir 2 akustiskās koncertzāles, kinozāle, radošās telpas māksliniekiem, vieta izstādēm un restorāns dzīves baudīšanai. Desmit gadu pastāvēšanas laikā, tā ir pierādījusi, ka ir atvērta un iedvesmojoša pasaules skatuves mākslai un ir galvenā latgaliskās pašapziņas stiprināšanas vieta. Šeit ikkatru sagaidīs ar sirsnīgu “Vasali Gorā” un ieskaus tikai latgaliešiem raksturīgā viesmīlībā. 

8-Zaļā-sinagoga.-Nezināmā-Rēzekne-1200x800

2. Senās Rēzeknes ebreju ieliņas un Zaļā sinagoga

19. gadsimtā lielākā daļa Rēzeknes iedzīvotāji bija ebreji, kas atstājuši savas pēdas pilsētas senākajā daļā. Līdz Otrajam pasaules karam pilsētā bija uzcelti 11 ebreju lūgšanu nami, bet līdz mūsdienām ir saglabājies tikai viens, kas ir senākā koka ēka pilsētā un vienīgā saglabājusies ebreju tautas tradīciju nesēja – Rēzeknes Zaļā sinagoga

Rez_ezers_by_Zaremba_2-q8mynpcvp1xzxrzgqjf6ps48pmbct9f2vhcv5z5enk

3. Daba pilsētā

Rēzekne ir viena no zaļākajām pilsētām Latvijā, šeit acis priecē parki, skvēri, lieli koki un skaisti apstādījumi. Turklāt, pilsēta ir bagāta ar ūdens resursiem, tās teritorijā atrodas gan upe, gan ezers, kas paver iespēju baudīt ūdens tūrisma iespējas, kā arī vienkārši doties nesteidzīgās pastaigās, tverot neskartas dabas sajūtu tepat pilsētā.

vecticibnieku-1024x644-1-q8myns6e9k1uwlvda2n2f9emhrxggcq9vvbblt184w

4. Sakrālā mantojuma bagātība

Cauri laikmetiem Rēzekne ir bijusi multietniska un multikulturāla pilsēta, kura, gadsimtiem ritot, ir veidojusies par nozīmīgu garīgo centru. Dievnamos arī mūsdienās kalpo dažādās valodās, kā ticības apliecinājums šeit dzīvojošām dažādām tautībām (ebrejiem, poļiem, krieviem, baltkrieviem, u.c.). Krāšņie dievnamu smailie torņi atspoguļo dažādās pilsētā pārstāvētās reliģiskās konfesijas un to atstāto mantojumu –  dievnamus un lūgšanu namu.

Mols3

5. Unikāli latgaliskais

Latgale ir īpašs reģions Latvijā. Šī ir “zilo ezeru zeme”, vieta ar savu valodu un ar savu raksturu. Ne velti Rēzekni sauc par Latgales sirdi. Te Latgali var izbaudīt visās tās krāsās, garšās un sajūtās. Vienalga, vai tas būtu baudot īstu latgales alu un latgaliešu ēdienus, vai nopērkot rakstainus vilnas cimdus, vai dziedot līdzi mūsu dziesmām. Zini, ka vienmēr būsi šeit gaidīts, īpaši, ja visur, kur iesie, teiksi latgaliešu tradicionālo sveicienu “Vasali”! Izmanto iespēju iepazīt Rēzekni ar audiogidu latgaliešu valodā, stendi ar nolasāmu Q kodu atrodas pie TOP 10 objektiem pilsētā! 

6. Saglabātās tradīcijas muzejā

Vislabāk izprast vietējos var, apmeklējot Latgales Kultūrvēstures muzeju. Te ne tikai ir apskatāma ekpozīcija par pilsētas vēsturi, bet glabājas lielākā pasaulē Latgales keramikas kolekcija. Latgales keramika ir reģiona amatniecības vizītkarte – māla izstrādājumu dažādajās krāsās un formās atspoguļojas reģiona cilvēku dzīvespars un saglabāto tradīciju spēks.

zids4-1024x684

7. Baudījums gardēžiem

Rēzekne ir vieta, kur iespējams baudīt gan ierasto, gan pārsteigt sevi ar jaunām garšām. Te netrūkst kafejnīcu, kas lieliski ir integrējušas pasaules kulinārijas tendences, papildinot tās ar vietējo kolorītu. Tieši tāpēc pilsētā ir izveidots gastronomiskais piedāvājums “Izgaršo Rēzekni caur grūbām”, kas, izmantojot tradicionālo graudaugu – kviešus, receptēs savieno tradicionālo ar mūsdienīgo. Šie ēdieni nobaudāmi vairākās pilsētas kafejnīcās, atliek vien izvēlēties savējo.